08 listopada 2013

Graficzne zestawienie okien w Revit - tutorial część 2/2

To już druga część tutoriala, który pokazuje jak korzystać z Dynamicznych Zestawień. Poniższy przykład został wykorzystany podczas V edycji Akademii Efektywnego Projektowania. Pierwsza część znajduje się pod >>> tym linkiem . Jeżeli jeszcze jej nie przeczytałeś - zachęcam! Pomoże zrozumieć nie tylko zasadę działania Dynamicznych Zestawień ale również zwróci uwagę na narzędzie jakim są Legendy w Revicie.

Teraz, gdy mamy już przygotowaną bazę w postaci legendy z parametrami, można przystąpić do tworzenia tabeli. Z Przeglądarki Projektu wybieramy Legendę (Legend) i widok, w którym znajduje się widok z oknem i tabelką. Zaznaczamy wszystkie elementy (najlepiej oknem przecinającym - tak jak zaznaczono na poniższym widoku). 

Wybieramy Utwórz/Edytuj Legendę. Uruchomimy w ten sposób okno konfiguracji zestawienia...

Okno ma wiele ustawień i możliwości sortowania kategorii i parametrów. W lewej kolumnie (nr.1) są pogrupowane kategorie, typy i wybrane parametry elementów. Można je włączyć lub wyłączyć oraz zmienić kolejność wybierając "Konfiguruj grupowanie". Środkowa kolumna to wartości poszczególnych parametrów w jednej tabeli - tak docelowo ma wyglądać zestawienie graficzne, które chcemy wykonać. Tools4Revit daje dużą swobodę w filtrowaniu i zarządzaniu zawartością tabel - spróbuj użyć prawego klawisza myszy aby wywołać menu kontekstowe i przekonaj się sam!
Teraz pozostaje "Dodać Sumy Całości" (nr.2) i wybrać (3.) "Wskaż Kolumny"


W tym miejscu należy wskazać linię tabelki, która ma zostać powielona. Wskaże ona kierunek i odległość powstawania kolejnych komórek tabeli. Wybieramy linię tak jak na obrazku poniżej... 

Po tej operacji wskazujemy oknem przecinającym fragment tabeli do powielenia. Pamiętajmy o wskazaniu tekstu i parametru. Muszą się one pojawić w innych komórkach. Nie wybieramy części z oknem ponieważ teraz ustalamy kolejne komórki zawierające nazwę Parametru oraz jego wartość.
Wróciliśmy automatycznie do okna edycji aby wskazać wiersze. Wybieramy "Wskaż Wiersze".
Tym razem wybieramy linię wskazującą kierunek powielania tabeli wraz z poniższymi komórkami.

Następnie wskazujemy utworzone komórki z nazwą Parametru oraz jego wartością oraz symbolem zestawianego elementu. Uwaga na zaznaczane elementy - tekst powinien zostać również objęty oknem!

W oknie ustawień wybieramy OK. Po chwili otrzymujemy tabelę zestawczą z wszystkimi oknami występującymi w konfiguracji zestawienia. Wygląda na to, że zestawienie jest zakończone, ale...
... projekt ulega częstym zmianom. Do projektu dodaliśmy kolejne okna zestawianego typu. Jeżeli chcemy odświeżyć zestawienie wybieramy "Aktualizuj Wszystkie Legendy"...


Zaznaczamy na liście zestawienia, które chcemy aktualizować i akceptujemy wybierając "OK".


I jak widać na poniższym zestawieniu lista została zaktualizowana!

Gratuluję: Wam przez przebrnięcie ze mną przez to zadanie, a sobie cierpliwości ;)
Pierwsza część tutoriala pod tym >>> linkiem ZAPRASZAM!