03 listopada 2013

Graficzne zestawienie okien w Revit - tutorial część 1/2


Piąta już edycja Akademii Efektywnego Projektowania dobiegła końca! W warsztatach, które miały miejsce w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i Gdańsku wzięło udział około 300 osób. Jak wcześniej zapowiadałem, w trakcie ćwiczeń użyto modułu do zestawień dynamicznych. Poniżej pierwsza z dwóch części tutoriala poświęconego temu narzędziu. 

Tabela zestawcza zostanie wykonane za pomocą PROCAD Tools4Revit. Poniższa część tutoriala to stworzenie początkowej (bazowej) tabelki, z której moduł Dynamiczne Zestawienia stworzy automatycznie graficzne zestawienie Rodzin - w tym wypadku okien...

Krok 1: NOWY WIDOK
Na początku tworzymy nowy widok - Legendę. Korzystamy z Przeglądarki Projektów (Project Browser). Odnajdujemy w niej pozycję Legendy (Legend). Klikamy Prawym Klawiszem Myszy na Legendzie i wybieramy: Nowa Legenda (New Legend). Nazywamy ją i ustalamy skalę opisu. 


Legenda posłuży jako baza dla tabeli zestawczej, a więc musi zawierać przykładowy widok zestawianej Kategorii, tekst, w który zostanie wpisana nazwa wiersza oraz specjalną metkę, która będzie gromadzić wartości zestawień (nazwy elementów, ich ilości itp.)
W nowo tworzonym widoku musi znaleźć się widok przykładowego elementu Kategorii, czyli mówiąc po ludzku - Okna. Odnajdujemy Kategorię okien w Przeglądarce Projektu i przeciągamy jeden typ w obszar widoku. Pamiętajmy o ustawieniu widoku na przód (front). 


Krok 2: RAMKA 
Teraz należy narysować linie tabeli. Używamy do tego narzędzia Linia Szczegółu (Detail Line) z zakładki Opisz (Annotate). Podczas rysowania pamiętajmy o tym, że Dynamiczne Zestawienia będą tworzyć kolejno kolumny i wiersze tabeli a więc lepiej stosować osobne linie dla powtarzających się elementów w tabeli. Główna zasada to nie obrysowywać całości jedną długą linią, ale raczej tworzyć krótkie pojedyncze linie dla poszczególnych wierszy i kolumn. 

Krok 3: TEKST
Po narysowaniu tabeli przechodzimy do wstawienia tekstu. Będzie on zawierał nazwy parametrów, które zostaną użyte w zestawieniu. Tekst zostanie dodany z zakładki Opisz (Annotate). W polu tekstowym wpisujemy "Parametr" i dopasowujemy wielkość tekstu do skali opisu (patrz - widok poniżej). Pamiętajmy, że najlepiej w tej sytuacji edytować typ tekstu (Edit Type) i powielić go (Duplicate). 


Krok 4: SYMBOL OPISU
Kolejny element tabelki to Symbol Opisu, który gromadzi wartości poszczególnych Parametrów. Tutaj pojawią np: nazwy elementów, ich wymiary, ilości i inne, które zdecydujemy się zawrzeć w zestawieniu. Przykładowy Symbol Opisu można wczytać za pomocą polecenia "Wczytaj przykładowe etykiety" z menu omawianej aplikacji. 

Po wczytaniu, znajdziemy go wśród Symboli Opisu w Przeglądarce Projektu (Project Browser). Symbol umieszczamy w widoku Legendy na przykład za pomocą drag-and-drop.

Symbol posiada trzy typy (Lewy, Środkowy i Prawy) ale wielkość czcionki należy ustawić ręcznie, jeżeli typowa nie pasuje do skali opisu. W tym celu zaznaczamy i edytujemy Symbol (Edit Family). Wewnątrz edytujemy poszczególne Etykiety duplikując ich typy i dostosowując wysokość czcionek. 

Po zakończeniu edycji Etykiet wewnątrz Rodziny Symbolu wczytujemy zmienioną Rodzinę do projektu (Load into Project) i nadpisujemy zmiany w edytowanym elemencie.  Symbol powinien ulec zmianie - czcionka zmniejszy się (w tym przypadku). Zakończona i przygotowana do użycia z PROCAD Tools 4 Revit Legenda wygląda jak poniżej.
Jak wykonać zestawienie graficzne za pomocą PROCAD Tools4Revit? Na to pytanie odpowie druga część tutoriala, którą znajdziecie pod tym >>> linkiem ZAPRASZAM!